:شماره تماس 
 :واتس اپ کلیک کنید

پنج نشانه خرابی بلبرینگهای چرخ عقب و جلوی ماشین

           تاریخ انتشار : 1398/06/16             به اشتراک بگذارید     

بلبرینگ چرخ در چرخ‌های عقب و جلوی خودرو استفاده می‌شوند. هر چرخی بلبرینگ‌های خودش را داراست و این امکان وجود دارد که تنها یکی از آن‌ها خراب و فرسوده شود درحالی‌که بقیه به‌خوبی کار می‌کنند.

به همین دلیل اگر تنها یکی از بلبرینگ‌ها خراب شود، لازم نیست همه را تعویض کنید. ممکن است بسیاری از مکانیک‌ها به شما بگویند همه بلبرینگ‌های روی محور باید تعویض شوند. معمولاً این کار ضرورتی ندارد.

نشانه‌هایی وجود دارند که نشان‌دهنده بلبرینگ خراب در چرخ‌ها هستند و خودتان یا مکانیکتان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

برای تعیین وضعیت بلبرینگ‌های چرخ باید به دنبال 5 نشانه رایج بگردید:

شماره 1- فرسودگی نابرابر در تایرها

وقتی بلبرینگ چرخ خراب می‌شود، فرسودگی ان بیش از سایرین خواهد بود. این مسئله موجب می‌شود تایر مربوط فرسودگی غیرعادی نسبت به سایر تایرها داشته باشد.

در شرایط عادی وقتی تایرها به خاطر رانندگی دچار فرسودگی می‌شوند، همگی به مقدار یکسان خراب می‌شوند. بنابراین اگر تایرها ساییدگی و فرسودگی متفاوتی دارند، ممکن است به خاطر یک بلبرینگ خراب باشد.

 

البته مشکلات دیگری ازجمله عدم توازن چرخ‌ها، تایر بالانس نشده و ... می‌تواند سبب فرسودگی نابرابر تایرها شود پس تا زمانی که نشانه‌های دیگر را ندیده‌اید برای تصمیم‌گیری صبر کنید.

 

شماره 2- صدای آسیاب

یک نشانه رایج برای بلبرینگ‌های خراب چرخ، این است که از تایرها صدایی شبیه صدای آسیاب بیاید. این حالت در صورتی اتفاق میفتد که بلبرینگ‌ها روانی خود را از دست بدهند و دمایشان خیلی بالا برود.

این صدا شبیه روی‌هم کشیده شدن و آسیاب شدن دو فلز است. معمولاً این صدا را تنها از یکی از چرخ‌ها می‌شنوید و نه همگی‌شان زیرا چرخ‌های نامتوازن فرسوده می‌شوند. این صدا به‌خصوص در هنگام دور زدن و تعویض دنده قابل‌شنیدن است.

 

شماره 3- فرمان شروع به لرزیدن می‌کند.

اگر اوضاع خیلی وخیم شود، فرمان شروع به لرزیدن می‌کند. در سرعت‌های پایین این لرزش قابل‌تشخیص است ولی مشکل از جایی آغاز می‌شود که پدال گاز را فشار داده و به خودرو شتاب می‌دهید.

خیلی از مردم ممکن است فکر کنند این مشکل ناشی از تایرهای نامتوازن است. بااینکه نشانه هر دو مشابه است، لرزش ناشی از تایر نامتوازن در سرعت‌بالا رخ می‌دهد. ولی در هر دو صورت لازم است خودرو را به مکانیک نشان دهید تا ایراد را تشخیص دهد.

 

شماره 4- خودرو به یک سمت کشیده می‌شود.

وقتی یک بلبرینگ خراب‌شده و پوسیده یا حفره‌دار می‌شود، دیگر مسیر غلطش همواری (که به‌منظور محافظت از سطوح فلزی در مقابل خورندگی مواد شیمیایی مختلف و یا سایش استفاده می‌شود) که لازم است وجود ندارد و سطح زبر موجب لرزش تایر می‌شود که به‌نوبه خود ممکن است موجب کشیدن خودرو به سمتی که بلبرینگ خراب قرار دارد بشود.

همچنین ممکن است یک دست کشیدن خودرو را هنگام ترمز کردن نیز مشاهده کنید. بااینکه این نشانه عادی برای روتور ترمز یا کالیپر خراب است، ممکن است دلیل اصلی آن بلبرینگ چرخ باشد که در این صورت کنار کشیدن ناشی از رانش بیش‌ازحدی است که ایجاد می‌کند.

شماره 5- لقی و بازی بیش‌ازحد چرخ‌ها

ازآنجایی‌که برای این کار نیازدارید خودرو را با یک بالابر هیدرولیکی بالا ببرید یا یک محور را روی جک قرار دهید، تشخیص آن سخت‌تر است. وقتی ماشین را بالا بردید یکی از چرخ‌ها را بگیرید و آن را عقب و جلو کنید و ببینید چقدر بازی می‌کند و حرکت دارد. حالا این کار را برای چرخ دیگر روی محور تکرار کنید.

اگر وقتی چرخ را نوسان می‌دهید، لق می‌خورد و به عقب و جلو حرکت می‌کند، احتمالاً بلبرینگ خرابی دارید. بلبرینگ در شرایط خوب به معنی وجود نداشتن لقی و بازی اضافه است.

 

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

قفسه بلبرینگ

قفسه یا نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ انواع مختلفی دارد . بر اساس نوع کاربرد از انواع بلبرینگ قفسه برنجی یا بلبرینگ قفسه فیبری استفاده میگردد. جالب است بدانید نوع قفسه بلبرینگ اثر مستقیم بر میزان عمر بلبرینگ میتواند داشته باشد. این مقاله به معرفی جنس انواع قفسه هایی که درتولید انواع بلبرینگ استفاده میشود میپردازد.

تاریخ انتشار : 1399/09/25

جنس بلبرینگ

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

تاریخ انتشار : 1399/01/05

تلرانس بلبرینگ

این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد بلبرینگ را به زبان ساده برای شما بازگو می‌کند اطلاعاتی از قبیل لقی و تلورانس بلبرینگ‌ها جنس بلبرینگ‌ها و قفسه‌های نگهدارندِ ساچمه‌ها ، همچنین توضیح کاملی در خصوص شماره‌هایی که بر روی بلبرینگ وجود دارد به شما ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار : 1398/12/21