:شماره تماس 
 :واتس اپ کلیک کنید

پنج دلیل عمده خرابی بلبرینگ چرخ ماشین

           تاریخ انتشار : 1398/06/14             به اشتراک بگذارید     

5 دلیل عمده صدای بلبرینگ چرخ (و اینکه صدای آن چگونه به نظر می‌رسد)

تشخیص صدای بلبرینگ ممکن است مشکل باشد چون ممکن است با صدای تایر اشتباه گرفته شود. حتی وقتی تشخیص دهید مشکل از بلبرینگ است، تشخیص این‌که مشکل از کدام چرخ است، سخت است.

هدف اصلی بلبرینگ چرخ ایجاد شرایطی است که در آن چرخ با حداقل اصطکاک بچرخد. وقتی خودرو توقف می‌کند، بلبرینگ‌ها شروع به خنک شدن کرده و خلائی از لوبریکنت، هوا و فلز تماسی ایجاد می‌شود.

نشت بند باید این خلأ را نگه دارد در غیر این صورت توپی آب‌بندی‌شده یا بلبرینگ شروع به داخل کشیدن هوا می‌کند که دارای آب و سایر ناخالصی‌ها و آلودگی‌هاست که به‌نوبه خود موجب خرابی و صدای بلبرینگ می‌شود.

صدای بلبرینگ چرخ اتومبیل

چه چیزی موجب بلند شدن صدا از بلبرینگ چرخ می‌شود؟

بلبرینگ‌های چرخ به چرخ متصل و دائماً در حال چرخش‌اند. ازآنجایی‌که چرخ‌ها هنگام رانندگی با جاده در تماس‌اند، ممکن است دلایل مختلفی برای خراب شدن و یا ایجاد صداهای عجیب وجود داشته باشند. در اینجا پنج دلیل عمده سروصدای بلبرینگ را بررسی می‌کنیم:

نصب اشتباه بلبرینگ

شماره 1- نصب نادرست

اگر بلبرینگ‌ها را به‌تازگی تعویض کرده‌اید، عجیب است که به این زودی خراب‌شده باشند. تنها توضیح این است که بلبرینگ‌های چرخ آسیب‌دیده‌اند زیرا به‌اشتباه و برخلاف توضیحات تولیدکننده نصب‌شده باشند.

بلبرینگ چرخ خراب میشود اگر ماشین درون اب حرکت کند

شماره 2 – عبور خودرو از آب عمیق

مهندسان، نشت بند بلبرینگ چرخ را طوری طراحی کرده‌اند که فشار از آن خارج شود. آن‌ها در کارخانه با یک لوبریکنت بر پایه نفت نصب می‌شوند. تنها مشکل این است که روان کننده نمی‌تواند از ورود آب به داخل جلوگیری کند.

این بدان معناست که اگر از خیابانی مملو از آب (مثلاً در هنگام سیل) بگذرید، بلبرینگ‌ها در معرض رطوبت قرار می‌گیرند. در این حالت، رطوبت با روان کننده ترکیب‌شده و آن را بی‌اثر می‌کند که موجب می‌شود بلبرینگ در معرض اصطکاک اضافی و خرابی قرار بگیرد.

امکان تعمیر یا سرویس کردن بلبرینگ‌های پیشرفته چرخ وجود ندارد و در این حالت ناچارید بلبرینگ را تعویض کنید.

بلبرینگ چرخ ماشین در جاده های ناهموار زودتر خراب میشود

شماره 3- رانندگی در جاده‌های ناهموار

بلبرینگ‌های چرخ تمام فشار وزن خودرو را تحمل می‌کنند. اگر روی مسیری پر از دست‌انداز یا برآمدگی رانندگی کنید، بلبرینگ به‌راحتی در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

وقتی به چیزی برخورد می‌کنید، ساچمه‌های بلبرینگ به داخل حلقه (رینگ شیاردار که بلبرینگ قرار دارد) فشار داده می‌شود که به خاطر آن عیوب کوچکی در بلبرینگ ایجاد می‌شود.

رانندگی با این بلبرینگ‌های معیوب، موجب ایجاد گرما و اصطکاک بیشتری می‌شود. گرما به‌سرعت موجب جدا شدن تکه‌هایی از بلبرینگ می‌شود که روان کننده را آلوده می‌کند و خرابی بلبرینگ را تسریع می‌کند. بااین‌حال ممکن است چند ماه طول بکشد تا خرابی به چشم بیاید.

عدم توازن تایر های بلبرینگ را خراب میکند

شماره 4 – تایرهای نامتوازن و یا شوک‌های بد

سیستم چرخ به بلبرینگ، تایر، سگ دست، پلوس و ... بستگی دارد. وقتی تایرها نامتوازن باشند، برخی از قطعات ممکن است آسیب‌دیده و سروصدا ایجاد کنند.

 

شماره 5- برخورد ضربه محکم به چرخ ماشین

بلبرینگ‌ها دائماً در حال حرکت‌اند و به سایر اجزایی که در قسمت قبل توضیح داده شد متصل‌اند؛ بنابراین اگر چرخ و محدوده آن در معرض تصادف قرار بگیرد، بلبرینگ‌ها نیز به‌احتمال‌زیاد آسیب می‌بینند و سروصدا تولید می‌کنند.

بلبرینگ اصلی SNR

نکته بسیار مهم ! 

از خرید بلبرینگ های چرخ ارزان قطعا اجتناب کنید و هنگام خرید از فروشنده بخواهید درون فاکتور اصلی بودن بلبرینگ را برای شما مکتوب کند. اگر از بلبرینگ اصلی استفاده کنید تا مدتها از تعویض ان مصون خواهید بود و از همه مهم تر زندگیتان به مخاطره نخواهد افتاد .

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

قفسه بلبرینگ

قفسه یا نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ انواع مختلفی دارد . بر اساس نوع کاربرد از انواع بلبرینگ قفسه برنجی یا بلبرینگ قفسه فیبری استفاده میگردد. جالب است بدانید نوع قفسه بلبرینگ اثر مستقیم بر میزان عمر بلبرینگ میتواند داشته باشد. این مقاله به معرفی جنس انواع قفسه هایی که درتولید انواع بلبرینگ استفاده میشود میپردازد.

تاریخ انتشار : 1399/09/25

جنس بلبرینگ

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

تاریخ انتشار : 1399/01/05

تلرانس بلبرینگ

این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد بلبرینگ را به زبان ساده برای شما بازگو می‌کند اطلاعاتی از قبیل لقی و تلورانس بلبرینگ‌ها جنس بلبرینگ‌ها و قفسه‌های نگهدارندِ ساچمه‌ها ، همچنین توضیح کاملی در خصوص شماره‌هایی که بر روی بلبرینگ وجود دارد به شما ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار : 1398/12/21