:شماره تماس 
 :واتس اپ 

سوالاتی در ارتباط با بلبرینگ ها

         تاریخ انتشار : 1398/06/17             به اشتراک بگذارید    

 

آیا از دست رفتن مقداری مشخص از گریس در بلبرینگ بسته (closed) عادی است؟

بله. در طول فرآیند گریس کاری، تنها مقدار کمی از گریس برای روان کاری سطوح حرکتی لازم است. بقیه گریس، برای روان کاری ضروری نیست و در طرفین انباشته‌شده و یا به بیرون بلبرینگ می‌ریزد.

برای مثال در مواردی که سرعت چرخش بالاست، مقدار کمی روان کار کافی است. در اینجا به‌طور خودتنظیم میزان گریس تنظیم می‌شود. تا وقتی به میزان ایدئال گریس دست‌یابیم، بیرون ریختن و از دست رفتن گریس طبیعی است.

بار محموری و شعاعی در بلبرینگ ها

 

ظرفیت بار شعاعی و محوری چه معنایی دارد؟

بار شعاعی، باری است که عمود بر محور شفت وارد می‌شود. بلبرینگ‌های شعاعی نیروهایی که به‌طور عمودی بر شفت وارد می‌شوند را به‌طور بهینه تحمل می‌کنند.

 

بار شعاعی بلبرینگ                          بلبرینگ بار شعاعی

 

بارمحوری در راستای محور وارد می‌شود. بلبرینگ‌های محوری، نیروهای بزرگ وارد در راستای محور شفت را به‌طور بهینه جذب و تحمل می‌کنند.

 

بار محوری بلبرینگ                                   بلبرینگ بار محوری

 

 

بلبرینگ مغناطیسی

 

آیا بلبرینگ‌هایی که از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می‌شوند، می‌توانند خاصیت آهنربایی داشته باشند؟

بله، بسته به سازه اتمی، فولاد ممکن است خاصیت آهنربایی داشته باشند. فولاد زنگ نزن مارتنزیتی و فریتی (شامل 12 تا 30 درصد کروم- ) خاصیت مغناطیسی دارند ولی فولاد ضدزنگ آستنیتی معمولاً خاصیت مغناطیسی ندارد.

برای اطمینان از خاصیت شکل‌پذیری در دمای بالا، نیکل و منگنز به فولاد ضدزنگ صنعتی افزوده می‌شود. به همین خاطر، اغلب فولادهای ضدزنگ صنعتی خاصیت مغناطیسی دارند. ظرفیت تحمل بار در بلبرینگ‌هایی که از جنس فولاد ضدزنگ هستند، کمتر از بلبرینگ‌های ساخته‌شده از آلیاژ فولاد و کروم است. در مقایسه با فولاد آستنیتی نیز – که خاصیت مغناطیسی ندارد- فولاد مارتنزیتی قابلیت سخت شدن رادارا است، بنابراین ظرفیت بالاتر تحمل بار قابل‌دستیابی است. که در بسیاری از موارد کاربرد بلبرینگ، مهم است.

خاصیت مغناطیسی ارتباطی به مقاومت در برابر خوردگی ندارد.

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

معرفی انواع بلبرینگ و چیدمان انها

چیدمان بیرینگ ها علاوه بر بیرینگ شامل شفت و نشیمنگاه نیز می باشد. اهمیت روانکاری و آب بندی نیز غیرقابل انکار است. عملکرد بدون نقص یک بیرینگ به وجود یک روانکار مناسب بستگی دارد که علاوه بر روانکاری از خوردگی بیرینگ و نفوذ ذرات آلوده کننده خارجی نیز جلوگیری می کند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

Y بیرینگ ها UC-UCP

uc ها یا در واقع همان وای بیرینگ ها هستند که همراه با پایه نگه دارنده چدنی و یا بدون ان در دسترس میباشند . به این نوع از بلبرینگ ها یاتاقان هم میگویند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

رولربیرینگ های چرخی با رولر های بادامکی Track Runner

در مقایسه با یک بلبرینگ معمولی که در آن رینگ خارجی به طول کامل در داخل نشیمنگاه قرارگرفته و حمایت می‌شود، رینگ خارجی رولرهای بادامکی سطح تماس کمی نسبت به سطحی که بر روی آن حرکت می‌کند نظیر ریل یا بادامک، دارد. سطح تماس واقعی بستگی به بار شعاعی و قوسی بودن یا استوانه‌ای بودن سطح حرکت (سطح خارجی رینگ خارجی) دارد.

تاریخ انتشار : 1398/07/08