:شماره تماس 
 :واتس اپ کلیک کنید

چگونه بلبرینگ ها را روان کنیم ؟

           تاریخ انتشار : 1398/06/10             به اشتراک بگذارید     

 

بلبرینگ‌ها در دما و شرایط مختلفی به کار گرفته می‌شوند. مادامی‌که در مسیر غلطش روان کار تمیز موجود باشد کارکرد بلبرینگ با مشکل خاصی روبه‌رو نخواهد شد؛ اما وقتی دمای محیط یا دمای کارکرد درونی بلبرینگ از میزان استانداردی که برای ان تعریف‌شده بالاتر رود، روان کار شروع به تغیر حالت می‌کند و مسیر غلطش با فقدان میزان روان کار مواجه می‌گردد. از آن گذشته ورود ذرات خارجی و آلودگی در مسیر غلطش باعث کثیف شدن روان کار در مسیر غلطش می‌شود که این خود باعث افزایش دمای کارکرد بلبرینگ و درنتیجه خرابی زودهنگام می‌گردد. بلبرینگ‌ها پس از مدتی کار کردن و با توجه به شرایط محیطی که دران مشغول به کار هستند نیاز به روان‌سازی مجدد دارند این روان کاری با استفاده از گریس یا روغن انجام می‌گیرد. در بلبرینگ‌های صنعتی این عمل به‌صورت دوره‌ای و بر اساس تقویم به‌روزرسانی بلبرینگ انجام می‌گیرد. یکی از اصول اولیه برای تجدید روان کاری در بلبرینگ تمیز کردن بلبرینگ از بقایای روان کار قبلی است پس‌ازاین مرحله شروع به تزریق گریس یا روغن تازه درون بلبرینگ می‌کنیم.

روان کردن بلبرینگ

 

چگونه بلبرینگ را روغن‌کاری یا گریس کاری کنیم؟

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن بلبرینگ‌ها کنید، باید طبق لیست زیر لوازم موردنیازتان را آماده کنید تا کاملاً مجهز باشید. لوازم موردنیاز:

  • دستکش کار نازک: برای حفظ دستانتان و بلبرینگ از آلودگی به دستکش نیاز دارید. دستکش‌ها باید به‌قدری نازک باشند که در حس لامسه تداخل ایجاد نکنند.

توصیه: از دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنید.

  • یک پد برای محافظت در مقابل آلودگی

توصیه: از یک‌تکه بزرگ مقوا، یک برگه یادداشت قدیمی یا سفره پلاستیکی استفاده کنید.

به‌هیچ‌وجه از سطح خاکی استفاده نکنید. محل کار باید تمیز باشد.

  • بهترین نورپردازی ممکن برای تشخیص آلودگی

توصیه: اگر نور روز کافی نیست، یک چراغ رومیزی استفاده کنید.

  • گریس یا روغن

توصیه: اگر جعبه روان کننده، افشانه نازک ندارد می‌توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید.

  • حوله کاغذی

اگر از روان کننده‌ای غیر ازآنچه از قبل در بلبرینگ وجود دارد استفاده می‌کنید، باید ابتدا بلبرینگ را کاملاً تمیز کنید.

مراحل روغن‌کاری و گریس کاری بلبرینگ

پیش‌نیاز: باید پیشاپیش واشرهای آب‌بند بلبرینگ را درآورده باشید. برای بلبرینگ‌های با آب‌بند ZZ می‌توانید بدون درآوردن صفحه‌های آب‌بند مراحل تمیز کردن را اجرا کنید.

1- روان کننده را به کمک یک سرنگ یا مخزن روان کننده در بلبرینگ بریزید.

روغن زدن به بلبرینگ

 

اینکه به چه مقدار روان کننده نیاز دارید، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد ازجمله ساختار، کاربرد و شرایط کاری. مثلاً اگر چربی گریس قرار است خود نیز اثر آب‌بندی اضافه‌ای داشته باشد، باید به مقدار آن بیفزایید. نمی‌توان قانون دقیقی برای میزان روان کننده تعیین کرد. به‌طور سرانگشتی میزان روان کننده باید تا حد لازم زیاد و تا حد امکان کم باشد. مقدار آن باید برای روان کردن بلبرینگ به شکل درست کافی باشد...

1-‌ حالا واشرها را با فشار آرام دو شست مجدداً سر جایشان و روی بلبرینگ قرار دهید.

2- با یک حوله کاغذی روان کننده اضافی را پاک‌کنید.

3- بلبرینگ را از مرکزش (رینگ داخلی) نگه‌دارید؛ و آن را بچرخانید تا روان کننده داخل آن پخش شود.

لطفاً توجه کنید که در بلبرینگ‌هایی که با گریس کار می‌کنند، بلبرینگ باید چند ساعت کار کند تا به روان کاری بهینه برسد و حرکت آن کاملاً هموار شود.

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

قفسه بلبرینگ

قفسه یا نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ انواع مختلفی دارد . بر اساس نوع کاربرد از انواع بلبرینگ قفسه برنجی یا بلبرینگ قفسه فیبری استفاده میگردد. جالب است بدانید نوع قفسه بلبرینگ اثر مستقیم بر میزان عمر بلبرینگ میتواند داشته باشد. این مقاله به معرفی جنس انواع قفسه هایی که درتولید انواع بلبرینگ استفاده میشود میپردازد.

تاریخ انتشار : 1399/09/25

جنس بلبرینگ

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

تاریخ انتشار : 1399/01/05

تلرانس بلبرینگ

این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد بلبرینگ را به زبان ساده برای شما بازگو می‌کند اطلاعاتی از قبیل لقی و تلورانس بلبرینگ‌ها جنس بلبرینگ‌ها و قفسه‌های نگهدارندِ ساچمه‌ها ، همچنین توضیح کاملی در خصوص شماره‌هایی که بر روی بلبرینگ وجود دارد به شما ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار : 1398/12/21