:شماره تماس 
 :واتس اپ 

چگونه بلبرینگ ها را روان کنیم ؟

         تاریخ انتشار : 1398/06/10             به اشتراک بگذارید    

 

بلبرینگ‌ها در دما و شرایط مختلفی به کار گرفته می‌شوند. مادامی‌که در مسیر غلطش روان کار تمیز موجود باشد کارکرد بلبرینگ با مشکل خاصی روبه‌رو نخواهد شد؛ اما وقتی دمای محیط یا دمای کارکرد درونی بلبرینگ از میزان استانداردی که برای ان تعریف‌شده بالاتر رود، روان کار شروع به تغیر حالت می‌کند و مسیر غلطش با فقدان میزان روان کار مواجه می‌گردد. از آن گذشته ورود ذرات خارجی و آلودگی در مسیر غلطش باعث کثیف شدن روان کار در مسیر غلطش می‌شود که این خود باعث افزایش دمای کارکرد بلبرینگ و درنتیجه خرابی زودهنگام می‌گردد. بلبرینگ‌ها پس از مدتی کار کردن و با توجه به شرایط محیطی که دران مشغول به کار هستند نیاز به روان‌سازی مجدد دارند این روان کاری با استفاده از گریس یا روغن انجام می‌گیرد. در بلبرینگ‌های صنعتی این عمل به‌صورت دوره‌ای و بر اساس تقویم به‌روزرسانی بلبرینگ انجام می‌گیرد. یکی از اصول اولیه برای تجدید روان کاری در بلبرینگ تمیز کردن بلبرینگ از بقایای روان کار قبلی است پس‌ازاین مرحله شروع به تزریق گریس یا روغن تازه درون بلبرینگ می‌کنیم.

روان کردن بلبرینگ

 

چگونه بلبرینگ را روغن‌کاری یا گریس کاری کنیم؟

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن بلبرینگ‌ها کنید، باید طبق لیست زیر لوازم موردنیازتان را آماده کنید تا کاملاً مجهز باشید. لوازم موردنیاز:

  • دستکش کار نازک: برای حفظ دستانتان و بلبرینگ از آلودگی به دستکش نیاز دارید. دستکش‌ها باید به‌قدری نازک باشند که در حس لامسه تداخل ایجاد نکنند.

توصیه: از دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنید.

  • یک پد برای محافظت در مقابل آلودگی

توصیه: از یک‌تکه بزرگ مقوا، یک برگه یادداشت قدیمی یا سفره پلاستیکی استفاده کنید.

به‌هیچ‌وجه از سطح خاکی استفاده نکنید. محل کار باید تمیز باشد.

  • بهترین نورپردازی ممکن برای تشخیص آلودگی

توصیه: اگر نور روز کافی نیست، یک چراغ رومیزی استفاده کنید.

  • گریس یا روغن

توصیه: اگر جعبه روان کننده، افشانه نازک ندارد می‌توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید.

  • حوله کاغذی

اگر از روان کننده‌ای غیر ازآنچه از قبل در بلبرینگ وجود دارد استفاده می‌کنید، باید ابتدا بلبرینگ را کاملاً تمیز کنید.

مراحل روغن‌کاری و گریس کاری بلبرینگ

پیش‌نیاز: باید پیشاپیش واشرهای آب‌بند بلبرینگ را درآورده باشید. برای بلبرینگ‌های با آب‌بند ZZ می‌توانید بدون درآوردن صفحه‌های آب‌بند مراحل تمیز کردن را اجرا کنید.

1- روان کننده را به کمک یک سرنگ یا مخزن روان کننده در بلبرینگ بریزید.

روغن زدن به بلبرینگ

 

اینکه به چه مقدار روان کننده نیاز دارید، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد ازجمله ساختار، کاربرد و شرایط کاری. مثلاً اگر چربی گریس قرار است خود نیز اثر آب‌بندی اضافه‌ای داشته باشد، باید به مقدار آن بیفزایید. نمی‌توان قانون دقیقی برای میزان روان کننده تعیین کرد. به‌طور سرانگشتی میزان روان کننده باید تا حد لازم زیاد و تا حد امکان کم باشد. مقدار آن باید برای روان کردن بلبرینگ به شکل درست کافی باشد...

1-‌ حالا واشرها را با فشار آرام دو شست مجدداً سر جایشان و روی بلبرینگ قرار دهید.

2- با یک حوله کاغذی روان کننده اضافی را پاک‌کنید.

3- بلبرینگ را از مرکزش (رینگ داخلی) نگه‌دارید؛ و آن را بچرخانید تا روان کننده داخل آن پخش شود.

لطفاً توجه کنید که در بلبرینگ‌هایی که با گریس کار می‌کنند، بلبرینگ باید چند ساعت کار کند تا به روان کاری بهینه برسد و حرکت آن کاملاً هموار شود.

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

معرفی انواع بلبرینگ و چیدمان انها

چیدمان بیرینگ ها علاوه بر بیرینگ شامل شفت و نشیمنگاه نیز می باشد. اهمیت روانکاری و آب بندی نیز غیرقابل انکار است. عملکرد بدون نقص یک بیرینگ به وجود یک روانکار مناسب بستگی دارد که علاوه بر روانکاری از خوردگی بیرینگ و نفوذ ذرات آلوده کننده خارجی نیز جلوگیری می کند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

Y بیرینگ ها UC-UCP

uc ها یا در واقع همان وای بیرینگ ها هستند که همراه با پایه نگه دارنده چدنی و یا بدون ان در دسترس میباشند . به این نوع از بلبرینگ ها یاتاقان هم میگویند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

رولربیرینگ های چرخی با رولر های بادامکی Track Runner

در مقایسه با یک بلبرینگ معمولی که در آن رینگ خارجی به طول کامل در داخل نشیمنگاه قرارگرفته و حمایت می‌شود، رینگ خارجی رولرهای بادامکی سطح تماس کمی نسبت به سطحی که بر روی آن حرکت می‌کند نظیر ریل یا بادامک، دارد. سطح تماس واقعی بستگی به بار شعاعی و قوسی بودن یا استوانه‌ای بودن سطح حرکت (سطح خارجی رینگ خارجی) دارد.

تاریخ انتشار : 1398/07/08