:شماره تماس 
 :واتس اپ 

چگونه با تمیز کردن بلبرینگ‌ها از صدای اضافی ان بکاهیم ؟

         تاریخ انتشار : 1398/06/10             به اشتراک بگذارید    

 

بعضی از انواع بلبرینگ‌ها هنگام تولید در کارخانه برای همه عمر مفیدشان گریس درونشان تزریق می‌شوند و نیاز به تزریق گریس مجدد ندارند. ازجمله بلبرینگ‌های سری شش هزار یا همان شیار عمیق. این بلبرینگ‌ها برای کار در سرعت‌های بالا طراحی‌شده‌اند و به سه شکل کلی در بازار فروخته می‌شوند. بلبرینگ‌های شش‌هزاری که می‌توانید ساچمه‌های آن را مشاهده کنید به این نوع در اصطلاح بلبرینگ‌های ساده میگویند (عنوان کتابی بلبرینگ‌های بدونِ آب‌بند) دسته دوم شما ساچمه‌های بلبرینگ را نمی‌توانید مشاهده کنید به خاطر اینکه با یک واشر فلز در هر دو طرف پوشیده شده‌اند به این بلبرینگ‌ها در اصطلاح دو زد میگوییم (اصطلاح کتابی  بیرینگ با آب‌بند فلزی) و دسته سوم هم مشابه بلبرینگ‌های دو زد هستن با این تفاوت که به‌جای واشر فلزی واشر لاستیکی دارد و در اصطلاح به آن‌ها دو آر اس میگوییم (اصطلاح کتابی بلبرینگ با آب‌بند لاستیکی).

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده که صدای گوش‌خراش فن هواکش سرویس بهداشتی یا حمام تمرکز و ارامش شما رو در حین استراحت مختل کرده باشه. درون این فن‌های کوچک بلبرینگ‌هایی بکار رفته که پس از مدتی نیاز به روان کاری دارند. شما می‌توانید با وسایل ابتدایی درون منزل هم این کار را انجام دهید و از شر صدای اضافی آسوده گردید و هم عمر مفید فن را افزایش دهید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن بلبرینگ ها

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن بلبرینگ‌ها کنید، باید طبق لیست زیر لوازم موردنیازتان را آماده کنید تا کاملاً مجهز باشید. لوازم موردنیاز:

  • دستکش کار نازک: برای حفظ دستانتان و بلبرینگ از آلودگی به دستکش نیاز دارید. دستکش‌ها باید به قدری نازک باشند که در حس لامسه تداخل ایجاد نکنند.

توصیه: از دستکش یک بار مصرف استفاده کنید.

  • یک پد برای محافظت در مقابل آلودگی

توصیه: از یک تکه بزرگ مقوا، یک برگه یادداشت قدیمی یا سفره پلاستیکی استفاده کنید.

به هیچوجه از سطح خاکی استفاده نکنید. محل کار باید تمیز باشد.

  • حوله کاغذی برای جذب رطوبت پس از تمیزکردن بلبرینگ
  • بهترین نور ممکن برای تشخیص آلودگی

توصیه: اگر نور روز کافی نیست، یک چراغ رومیزی استفاده کنید.

  • یک کهنه و برس

توصیه: مطمئن شوید که کهنه بدون فیبر باشد و دندانه‌های برس جدا نشوند. مثلاً یک مسواک با دندانه‌های محکم برای این کار مناسب است.

  • پاک کننده

توصیه: می‌توانید از یک پاک‌کننده ساده برای دیسک آب‌بند استفاده کنید. بلبرینگ را می‌توانید با WD-40، استون، بنزین یا تمیزکننده ترمز تمیز کنید.

  • دو ظرف برای قراردادن بلبرینگ‌ها و در صورت لزوم واشرهای آب‌بند در حین تمیز کردن در نظر بگیرید.

توصیه: از قوطی کنسرو استفاده کنید.

اگر با تمیزکننده خورنده کارمی‌کنید، به هیچ وجه نباید از ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

  • کمپرسور هوا یا اسپری هوای فشرده

مراحل تمیز کردن بلبرینگ

پیش‌نیاز: باید پیشاپیش واشرهای آب‌بند بلبرینگ را درآورده باشید. برای بلبرینگ‌های با آب‌بند ZZ می‌توانید بدون درآوردن صفحه‌های آب‌بند مراحل تمیز کردن را اجرا کنید.

1- اگر کمپرسور هوا یا کپسول هوای فشرده دارید، پیشنهاد می‌شود ابتدا گریس قبلی را با فشار هوا بیرون بریزید، در غیر این صورت می‌توانید آن را محکم با یک پارچه یا کهنه پاک کنید.

خارج کردن گریس از بلبرینگ

وقتی از هوای فشرده برای تمیز کردن گریس استفاده می‌کنید، بلبرینگ را در یک کهنه یا ظرف قرار دهید تا گریس به اطراف نپاشد.

حالا از کمپرسور هوا یا اسپری هوای فشرده برای پاک کردن هرگونه باقی‌مانده‌ای از جمله عامل پاک‌کننده استفاده کنید.

توصیه: اگر هیچ کدام را ندارید، می‌توانید بلبرینگ را با آب تمیز بشویید.

1- حالا بلبرینگها و واشرهای آب‌بند را روی دستمال لوله‌ای آشپزخانه دولا گذاشته و بگذارید تا خشک شوند. همین که دستمال خیس شد، آن را عوض کنید.

توصیه: برای تسریع فرآیند، می‌توانید بلبرینگها را با سشوار نیز خشک کنید.

سشوار مو را در حالت گرم استفاده نکنید، آن را روی حالت خنک تنظیم کنید.

تمیز کردن بلبرینگ

2- حالا بلبرینگ را روغن یا گریس‌کاری کنید.

3- حالا واشرها را با فشار آرام دو شست مجدداً سر جایشان و روی بلبرینگ قرار دهید.

 

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

معرفی انواع بلبرینگ و چیدمان انها

چیدمان بیرینگ ها علاوه بر بیرینگ شامل شفت و نشیمنگاه نیز می باشد. اهمیت روانکاری و آب بندی نیز غیرقابل انکار است. عملکرد بدون نقص یک بیرینگ به وجود یک روانکار مناسب بستگی دارد که علاوه بر روانکاری از خوردگی بیرینگ و نفوذ ذرات آلوده کننده خارجی نیز جلوگیری می کند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

Y بیرینگ ها UC-UCP

uc ها یا در واقع همان وای بیرینگ ها هستند که همراه با پایه نگه دارنده چدنی و یا بدون ان در دسترس میباشند . به این نوع از بلبرینگ ها یاتاقان هم میگویند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

رولربیرینگ های چرخی با رولر های بادامکی Track Runner

در مقایسه با یک بلبرینگ معمولی که در آن رینگ خارجی به طول کامل در داخل نشیمنگاه قرارگرفته و حمایت می‌شود، رینگ خارجی رولرهای بادامکی سطح تماس کمی نسبت به سطحی که بر روی آن حرکت می‌کند نظیر ریل یا بادامک، دارد. سطح تماس واقعی بستگی به بار شعاعی و قوسی بودن یا استوانه‌ای بودن سطح حرکت (سطح خارجی رینگ خارجی) دارد.

تاریخ انتشار : 1398/07/08