:شماره تماس 
 :واتس اپ 

با نگهداری صحیح از بلبرینگ های صنعتی عمر مفید ان را افزایش دهید

         تاریخ انتشار : 1398/06/10             به اشتراک بگذارید    

 

در انجمن تولیدکنندگان قطعات صنعتی، تأمین‌کنندگان به سؤالات مطرح‌شده از سوی مخاطبان خودپاسخ می‌دهند. یکی از سؤالات مرتبط با تولیدکنندگان بلبرینگ عبارت است از:

مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانید برای افزایش طول عمر بلبرینگ صنعتی به مخاطبان خود ارائه دهید چیست؟

معاون گروه کارخانجات تیمکن آقای راوی باتیا این‌گونه پاسخ می‌دهد:

"اصول اولیه را درست اجرا کنید. استفاده طولانی‌مدت از بلبرینگ صنعتی می‌تواند باعث کاهش طول عمر قطعات آن شود؛ اما شما می‌توانید با اعمال کارهای پیشگیرانه نظیر روان کاری مناسب و رسیدگی به اتصالات آن، طول عمر بلبرینگ صنعتی را افزایش دهید."

مهم‌ترین قسمت تعمیر و نگهداری بلبرینگ‌های صنعتی، روان کاری مناسب آن‌هاست. شما باید از مواد باکیفیت و شیوه‌های استاندارد روان کاری استفاده کنید. این عمل برای قطعات دوار نظیر بلبرینگ صنعتی و چرخ‌دنده بسیار حیاتی است، چراکه بین سطوح تماس بلبرینگ و سایر قطعات یک‌لایه ایجاد کرده و از خوردگی و ساییدگی آن جلوگیری می‌کند. در صورت استفاده از روغن جهت روان کاری، مزیت دیگر این فرایند تولید گرما در اثر جریان در گردش روغن می‌باشد.

روان کاری غلط و نامناسب قطعات باعث خرابی زودرس آن‌ها خواهد شد. درصورتی‌که مقدار مواد مورداستفاده جهت روان کاری کافی نباشد، احتمال ساییدگی و خرابی بلبرینگ صنعتی افزایش‌یافته و همچنین گرمای بیش‌ازحدی تولید می‌شود.

 

از طرفی دیگر استفاده بیش‌ازحد نیاز از ماده روان کاری مخصوصاً در سرعت‌های بالا موجب داغ شدن آن و درنتیجه از دست رفتن خاصیت‌های شیمیایی آن می‌شود. این مورد هم به آسیب و خرابی بلبرینگ صنعتی می‌انجامد.

شما می‌توانید با روان کاری مناسب بلبرینگ های صنعتی در زمان‌های مناسب، از مشکلات مذکور پیشگیری کنید. برای انجام درست فرآیند روان کاری موارد زیر را رعایت کنید:

  • در هر یک از مراحل فرایند از راهنمای ارائه‌شده توسط تولیدکننده استفاده کنید.
  • در زمان انجام گریس کاری، آن را روی قطعات دوار بلبرینگ و قفسه (نگهدارندِ) ریخته تا از تماس کامل گریس با تمامی سطوح درونی بلبرینگ صنعتی اطمینان حاصل کنید.
  • شما باید از زمان نیاز بلبرینگ صنعتی به روان کاری مجدد مطلع باشید.
  • برای جلوگیری از مشکلات احتمالی نظیر افزایش دما و حرارت به دماسنج و سایر گیج‌ها توجه کنید.
  • با دقت به صداها و لرزش‌های نامعمول گوش دهید.
  • مراقب نشتی ماده روان کاری باشید.
  • نمونه‌های روان کاری ارائه‌شده را با دقت نگاه کرده و در حین اجرای مراحل از آلودگی و کثیف کاری جلوگیری کنید.

​چرخه عمر در بلبرینگ ها

 

چگونه بلبرینگ ها را باید روانکاری کنیم ؟ ایا برای هر بلبرینگ گریس مخصوصی باید استفاده شود ؟

 

دومین موردی که برای کارکرد بهینه بلبرینگ‌های صنعتی بسیار حیاتی است، تنظیم مناسب اتصالات آن هست. جایگذاری غلط قطعات درونی و اتصالات نامناسب بین آن‌ها می‌تواند در فشارهای بالا موجب خرابی و سایر مشکلات مربوط به بلبرینگ شود. این عمل علاوه بر خرابی و تعمیرات پرهزینه، می‌تواند اثرات مخرب دیگری همچون کاهش طول عمر سایر قطعات در ارتباط با بلبرینگ صنعتی را در برداشته باشد.

بهترین روش برای اتصال و جایگذاری درست قطعات پیروی از راهنمای ارائه‌شده تولیدکننده است. برای مثال شما می‌توانید اتصالات درونی یک بلبرینگ غلتشی مخروطی شکل که دارای آزادی حرکت بیش‌ازحدی است را به‌درستی تنظیم کنید؛ و یا می‌توانید بلبرینگی که قطعات آن بیش‌ازحد محکم بسته‌شده و دارای آزادی حرکت پایینی است را تنظیم کرده و از بروز خرابی‌های ناشی از افزایش حرارت جلوگیری کنید. مراحل جایگذاری قطعات درونی بلبرینگ صنعتی باید کاملاً دقیق انجام‌شده و قابلیت باز شدن و مونتاژ مجدد داشته باشد. تولیدکنندگان برای بهینه‌سازی عملکرد سیستم باید تمامی پارامترهای فنی را رعایت کنند.

 

روان کاری مناسب و تعمیر و نگهداری قطعات بسیار حیاتی است. عدم رعایت دستورالعمل‌های نصب و تعمیرات می‌توانند خسارات بزرگ و همچنین ریسک‌های ایمنی بالایی را ایجاد کند.

آقای دنیل اسنایدر مدیر گروه مهندسی شرکت SKF آمریکا می‌گوید:

تولیدکنندگان مطرح بلبرینگ های صنعتی زمان و منابع خود را صرف پیشرفت در طراحی بلبرینگ‌ها و بهبود مراحل تولید کرده و همچنین نیازهای تولیدکننده قطعه و مصرف‌کننده نهایی را پیش‌بینی می‌کنند.

بااین‌وجود، ما همواره شاهد خرابی بلبرینگ‌های صنعتی  هستیم. تجربه نشان داده است این‌گونه خرابی‌ها در اثر نصب و استفاده نامناسب قطعات اتفاق می‌افتد؛ بنابراین بهترین روش افزایش طول عمر بلبرینگ صنعتی شناخت درست شیوه استفاده از آن و همچنین خرید از تأمین‌کنندگان قطعات مرغوب است. برای کاهش مشکلات مربوط به نصب قطعه باید از ابزارآلات مناسب برای نصب آن استفاده کرد.

علاوه بر موارد فوق، یک برنامه تشخیص و آنالیز مشکلات فنی می‌تواند کمک شایانی در افزایش طول عمر قطعه داشته باشد.

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

معرفی انواع بلبرینگ و چیدمان انها

چیدمان بیرینگ ها علاوه بر بیرینگ شامل شفت و نشیمنگاه نیز می باشد. اهمیت روانکاری و آب بندی نیز غیرقابل انکار است. عملکرد بدون نقص یک بیرینگ به وجود یک روانکار مناسب بستگی دارد که علاوه بر روانکاری از خوردگی بیرینگ و نفوذ ذرات آلوده کننده خارجی نیز جلوگیری می کند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

Y بیرینگ ها UC-UCP

uc ها یا در واقع همان وای بیرینگ ها هستند که همراه با پایه نگه دارنده چدنی و یا بدون ان در دسترس میباشند . به این نوع از بلبرینگ ها یاتاقان هم میگویند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

رولربیرینگ های چرخی با رولر های بادامکی Track Runner

در مقایسه با یک بلبرینگ معمولی که در آن رینگ خارجی به طول کامل در داخل نشیمنگاه قرارگرفته و حمایت می‌شود، رینگ خارجی رولرهای بادامکی سطح تماس کمی نسبت به سطحی که بر روی آن حرکت می‌کند نظیر ریل یا بادامک، دارد. سطح تماس واقعی بستگی به بار شعاعی و قوسی بودن یا استوانه‌ای بودن سطح حرکت (سطح خارجی رینگ خارجی) دارد.

تاریخ انتشار : 1398/07/08