:شماره تماس 
 :واتس اپ کلیک کنید

انواع بلبرینگ چرخ ماشین

           تاریخ انتشار : 1398/06/14             به اشتراک بگذارید     

انواع رایج بلبرینگ چرخ:

وقتی چرخی می‌چرخد، اصطکاک ایجاد می‌شود. وقتی چرخ بلبرینگ سنگینی داشته‌باشد، مقاومت بیشتری وجود دارد. برای همین، بلبرینگ چرخ عاملی است که مسئول کاهش اصطکاک موجود بین قطعات در هنگام چرخش چرخ است و کمتر بودن اصطکاک بین قطعات متحرک به معنای کاهش فرسودگی و سایش است که در نتیجه آن طول عمر چرخ افزایش می‌یابد.

انواع مختلفی از بلبرینگ چرخ وجود دارند که تولیدکنندگان در تولید اتومبیل‌ها از انها استفاده می‌کنند. در اینجا تعدادی از انواع رایج را با کاربرد اصلیشان برایتان توضیح می‌دهم

انواع بلبرینگ چرخ ماشین

 

بلبرینگ‌ها:

میان همه بلبرینگ‌های موجود برای چرخ، بلبرینگ‌های غلتکی از همه رایج‌ترند. آن‌ها می‌توانند نیروهای شعاعی و تراست را تحمل کنند.

نیروی جانبی (نیروی جانبی نیرویی است که در اثر چسبندگی لاستیک به سطح جاده در موقع پیچیدن به لاستیک وارد می‌شود و عکس‌العمل نیروی جانب مرکز است. نیروی جانب مرکز، تمایل دارد بدنه خودرو را به خارج از پیچ منحرف کند) نیروی تراست و نیروی وزن، نیروی رادیال است. بلبرینگ مناسب چرخ در سایزهای مختلفی، مناسب برای اسکیت تا چرخ خودرو ساخته می‌شوند.

بلبرینگ های دقیق

بلبرینگ های دقیق

طراحی بلبرینگ‌های دقیق، آن‌ها را برای مصرف با کارایی بالا مناسب می‌کند. بلبرینگ‌های دقیق می‌توانند اصطکاک را به حداقل رسانده و میزان گرمای ایجادشده را کاهش می‌دهد.

سرعت چرخش آن‌ها معمولاً از بلبرینگ‌های معمولی بیشتر است. به همین دلیل، در چرخ فرود هواپیما و بسیاری از خودروهای مسابقه از این نوع بلبرینگ استفاده می‌کنند. این بلبرینگ‌ها به‌طور خاص برای نیروی رادیال و تراست بسیار بالا طراحی‌شده‌اند.

بلبرینگ چرخ

 

 

رولبرینگ غلتکی:

استفاده از بلبرینگ‌های غلتکی در چرخ‌ها رایج است. تنها مشکل این است که رولبرینگ غلتکی به‌اندازه ی بلبرینگ ساچمه گرد تطبیق‌پذیر و همه‌کاره نیست. آن‌ها به‌خوبی می‌توانند از پس وزن بربیایند ولی برای نیروی جانبی بهترین انتخاب نیستند.

اگر چرخ‌ها لازم است با سرعت متوسط تا سرعت‌بالا بچرخند، رولبرینگ غلتکی انتخاب مناسبی نیست. ولی اگر از چرخ‌دستی یا گاری‌های کوچک استفاده می‌کنید، رولبرینگ غلتکی انتخاب خوبی است.

بلبرینگ مخروطی دوردیفه

بلبرینگ غلتکی زاویه‌دار

چرخ‌های معمولی خودروها و کامیون‌ها دارای این نوع بلبرینگ هستند که شکل مخروطی دارند و اصطکاک را موقع پیچیدن که تراست زیاد است، پایین می‌آورند.

وقتی خودرو را می‌چرخانید زوایای چرخ‌ها متفاوت است. بلبرینگ غلتکی زاویه‌دار از خرد شدن قطعات در حال چرخش جلوگیری می‌کند.

بلبرینگ هاب چرخ عقب

بلبرینگ توپی عقب چرخ (Rear Hub bearing)

برخی خودروها از مجموعه بلبرینگ توپی عقب استفاده می‌کند که در این حالت بلبرینگ‌های چرخ در یک توپی قرارگرفته و به‌عنوان یک واحد کامل نصب می‌شوند. در این حالت به‌جای تعویض یک بلبرینگ به‌تنهایی، کل مجموعه باید تعویض شود.

طبیعتاً این حالت گران‌تر از بلبرینگ‌ها به‌تنهایی درمی‌آید. حدود 400 تا 800 دلار هزینه تعویض کل مجموعه در طرفین محور است. هزینه اجزا بسته به پیشرفته بودن مجموعه متغیر است ولی زحمت آن معمولاً کمتر از تعویض بلبرینگ عقب است.

بلبرینگ چرخ خراب

 یک بلبرینگ چرخ خراب چگونه است؟

وقتی بلبرینگ خراب یا شکسته باشد، مانند این است که روی یک نوار پرسرو صدا در شانه جاده رانندگی کنید. در ابتدا صدای آن خیلی زیاد نیست ولی به‌مرور و با بدتر شدن وضعیت صدای آن قابل‌توجه است.

صدای بلبرینگ چرخ همچنین ممکن است به‌صورت دوچرخه‌سواری توصیف شود که یک کارت به چرخ چسبانده است تا هر بار چرخ می‌چرخد به پره‌ها برخورد کند.

هنگامی‌که با سرعت 30 تا 40 مایل بر ساعت در یک جاده خالی رانندگی می‌کنید، کمی فرمان را به چپ و سپس به راست بچرخانید. طوری که انگار در لاین خودتان (به‌طور ایمن) مارپیچ رانندگی می‌کنید. صدای بلبرینگ چرخ، (به‌خصوص در جلو) وقتی این کار را انجام می‌دهید تقویت می‌شود به خاطر اینکه مقدار بیشتری از وزن خودرو روی یک سمت میفتد. این کار کمک می‌کند تشخیص دهید کدام چرخ موجب صدا شده و بلبرینگش خراب است.

 

 

 

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

قفسه بلبرینگ

قفسه یا نگهدارنده ساچمه ها در بلبرینگ انواع مختلفی دارد . بر اساس نوع کاربرد از انواع بلبرینگ قفسه برنجی یا بلبرینگ قفسه فیبری استفاده میگردد. جالب است بدانید نوع قفسه بلبرینگ اثر مستقیم بر میزان عمر بلبرینگ میتواند داشته باشد. این مقاله به معرفی جنس انواع قفسه هایی که درتولید انواع بلبرینگ استفاده میشود میپردازد.

تاریخ انتشار : 1399/09/25

جنس بلبرینگ

بلبرینگ ها از چه موادی ساخته میشوند؟ بلبرینگ اجزای متفاوتی دارد، اجزای غلتنده یا همان ساچمه ها ،شبکه نگهدارنده ساچمه های بلبرینگ که در اینجا قفسه بلبرینگ نام دارد در برسی و شناخت انواع رایج بلبرینگ باید به متریال تشکیل دهنده این اجزا دقت کرد. همچنین رینگ خارجی و داخلی بلبرینگ که در برگیرنده این اجزاست خود از مواد و الیاژ های مختلفی ساخته میشود.

تاریخ انتشار : 1399/01/05

تلرانس بلبرینگ

این مقاله اطلاعاتی کلی در مورد بلبرینگ را به زبان ساده برای شما بازگو می‌کند اطلاعاتی از قبیل لقی و تلورانس بلبرینگ‌ها جنس بلبرینگ‌ها و قفسه‌های نگهدارندِ ساچمه‌ها ، همچنین توضیح کاملی در خصوص شماره‌هایی که بر روی بلبرینگ وجود دارد به شما ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار : 1398/12/21