:شماره تماس 
 :واتس اپ 

انواع بلبرینگ

         تاریخ انتشار : 1398/06/08             به اشتراک بگذارید    

 

بلبرینگ، بالبرینگ، یاطاقان ساچمه‌ای: (ball bearing)
این نوع از بلبرینگ رایج‌ترین نوع بلبرینگ است که نمونه‌هایی از آن را حتماً در وسایل مختلف مشاهده کرده‌اید.
این نوع از بلبرینگ‌ها هردو نوع فشار را به‌خوبی تحمل می‌کنند و بیشتر در وسایلی استفاده می‌شوند که بار وارده بر بلبرینگ زیاد نیست.
در این نوع از بلبرینگ، فشار بر روی سطح خارجی بلبرینگ وارد می‌شود و این فشار از طریق ساچمه‌ها به بخش داخلی منتقل می‌گردد. به دلیل آنکه ساچمه‌ها کروی هستند، تنها بخش اندکی از سطح آن‌ها با سطوح در تماس است لذا اصطکاک به‌شدت کاهش‌یافته و این نوع بلبرینگ‌ها به نرمی حرکت می‌کنند.
ازآنجایی‌که تنها سطح کوچکی از ساچمه‌ها در تماس هستند بنابراین نمی‌توان فشار زیادی را بر آن‌ها وارد نمود زیرا موجب تغییر شکل پیدا کردن بلبرینگ می‌شود و پس از مدتی بلبرینگ کارایی سابق خود را ندارد.
بلبرینگ‌های غلتکی، رولبرینگ: (Roller Bearings)
این نوع بلبرینگ‌ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع radial را  تحمل کنند. در این نوع بلبرینگ‌ها سطح تماس ساچمه با سطوح یک خط می‌باشد (در بلبرینگ‌های چرخی یک نقطه بود) لذا این نوع بلبرینگ‌ها (بلبرینگ‌های غلتکی) قادر به تحمل فشار بسیار بیشتری هستند؛ اما این نوع بلبرینگ‌ها قادر به تحمل کردن فشار از نوع thrust نمی‌باشند. نوعی از این بلبرینگ که آن را یاطاقان سوزنی می‌نامند دارای استوانه‌هایی با قطر بسیار اندک می‌باشد.
بلبرینگ کفه گرد Ball Thrust Bearing:
این نوع بلبرینگ‌ها درجاهایی مورداستفاده قرار می‌گیرند که سرعت‌پایین باشد و همچنین فشار radial کم باشد.
بلبرینگ کفه گرد بشکه‌ای Roller trust bearing:
این بلبرینگ قادر به تحمل نمودن فشار زیادی از نوع thrust می‌باشند.
Tapered roller bearings:
این نوع از بلبرینگ‌ها قادر به تحمل نمودن فشار زیادی را از نوع radial و thrust می‌باشند.

بلبرینگ‌های مغناطیسی:
در بعضی از کاربردها که در آن سرعت حرکت وسایل مکانیکی بسیار زیاد می‌باشد از این نوع از بلبرینگ‌ها استفاده می‌شود. در این نوع از بلبرینگ تماس فیزیکی بین قطعات وجود نداشته بلکه نیروی مغناطیسی قویی سبب غوطه‌ور شدن اجزای داخلی بلبرینگ می‌شود. بعض از انواع آن قادر هستند در عرض یک دقیقه به تعداد 05555 گردش کنند.
Earthquake-proof Buildings:
همان‌طور که از نام این نوع بلبرینگ مشخص است، این نوع از بلبرینگ در زیربنای ساختمان‌ها برای مقابله نمودن با پدیدهٔ زلزله و مقاوم‌سازی ساختمان استفاده می‌شود. این نوع بلبرینگ‌های غول‌آسا بسیار مقاوم بوده و وزن بسیار سنگین ساختمان را تحمل می‌کنند. امیدواریم در ایران نیز از این تکنیک در ساخت برج‌های مسکونی استفاده شود.

 

موضوعات مرتبط :

مهم ترین مطالب

معرفی انواع بلبرینگ و چیدمان انها

چیدمان بیرینگ ها علاوه بر بیرینگ شامل شفت و نشیمنگاه نیز می باشد. اهمیت روانکاری و آب بندی نیز غیرقابل انکار است. عملکرد بدون نقص یک بیرینگ به وجود یک روانکار مناسب بستگی دارد که علاوه بر روانکاری از خوردگی بیرینگ و نفوذ ذرات آلوده کننده خارجی نیز جلوگیری می کند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

Y بیرینگ ها UC-UCP

uc ها یا در واقع همان وای بیرینگ ها هستند که همراه با پایه نگه دارنده چدنی و یا بدون ان در دسترس میباشند . به این نوع از بلبرینگ ها یاتاقان هم میگویند.

تاریخ انتشار : 1398/07/11

رولربیرینگ های چرخی با رولر های بادامکی Track Runner

در مقایسه با یک بلبرینگ معمولی که در آن رینگ خارجی به طول کامل در داخل نشیمنگاه قرارگرفته و حمایت می‌شود، رینگ خارجی رولرهای بادامکی سطح تماس کمی نسبت به سطحی که بر روی آن حرکت می‌کند نظیر ریل یا بادامک، دارد. سطح تماس واقعی بستگی به بار شعاعی و قوسی بودن یا استوانه‌ای بودن سطح حرکت (سطح خارجی رینگ خارجی) دارد.

تاریخ انتشار : 1398/07/08