:شماره تماس 
 :واتس اپ 

جنس قفسه ها

جنس قفسه ها

قفسه از ورق فولادی (Sheet Steel )
اکثر قفسه‌های ساخته شده از ورق فولادی پرسکاری شده از جنس ورق فولادی کم کربن، نورد گرم شده می‌باشند که مطابق استاندارد EN 10111:1998 تولید می‌شود. این قفسه‌ها وزن کمی داشته و مقاومت نسبتاً بالایی دارند. همچنین با عملیات سطحی (Surface Treated ) می‌توان اصطکاک و سایش را در آنها را  کاهش داد.
قفسه‌های پرسکاری شده که در بیرینگ‌های ضد زنگ استفاده می‌شوند از جنس فولاد ضدزنگ – X5CrNi18 10 مطابق استاندارد EN 10088-1:1995 می‌باشند.


قفسه‌های فولادی ماشینکاری شده (Machined Steel )
قفسه‌های فولادی ماشینکاری شده از جنس فولاد ساختمانی بدون آلیاژ نوع s355GT (St 52 ) مطابق استاندارد EN 10 025:1990+A ساخته می‌شوند. به منظور افزایش مقاومت سایشی و لغزشی، بعضی از قفسه‌های فولادی ماشینکاری عملیات سطحی می‌شوند.
قفسه های فولادی ماشینکاری شده در بیرینگ‌های بزرگ و یا در کاربردهای که در آنها خطر ایجاد ترک (Cracking Season ) ناشی از واکنش شیمیایی در صورت استفاده از قفسه برنجی وجود دارد، استفاده می‌شوند. قفسه‌های فولادی به روغن‌های معدنی و مصنوعی که در روانکاری بیرینگ‌ها بکار می‌روند و یا حلال‌های اورگانیک (Orgainc solvents ) که برای تمیز کردن بیرینگ‌ها بکار می‌روند، حساس نمی‌باشند.


قفسه از ورق برنجی (Sheet Brass )
قفسه‌ برنجی از ورق پرسکاری شده در بعضی بیرینگ‌های کوچک و متوسط بکار می‌رود. برنج استفاده شده برای این قفسه مطابق استاندارد EN 1652:1997 است. در کاربردهایی نظیر کمپرسورها  در سیستم‌های تبرید که از آمونیم استفاده می‌شود احتمال ترک برداشتن قفسه‌ها از جنس ورق برنجی وجود دارد، لذا باید از قفسه برنجی ماشینکاری شده یا قفسه‌های فولادی استفاده کرد.
 

قفسه ‌برنجی ماشینکاری شده
بیشتر قفسه‌های برنجی از برنج ریخته شده CW612N یا برنج کار شده (Wrought Brass ) مطابق استاندارد EN 1652:1997 ، ماشینکاری می‌شوند. اکثر روانکارهای بیرینگ نظیر روغن‌های مصنوعی و گریس‌ها تأثیری بر این قفسه‌ها نداشته و می‌توان آنها را با حلال‌های اوگانیک معمولی نیز تمیز کرد. قفسه‌های برنجی نباید در دمای بالاتر از +250C استفاده شوند.


قفسه‌های پلیمری پلی‌آمید 6.6
جنس اکثر قفسه‌های تولید شده به روش تزریق پلاستیک (Injection Moulded ) پلی‌آمید 6.6 می‌باشد. این ماده با یا بدون الیاف شیشه تقویت کننده، ترکیب خوبی از خواص مقاومت و الاستیسیته را به دست می‌دهد. خواص مکانیکی مواد پلیمری نظیر مقاومت والاستیستیه به دما بستگی داشته و در شرایط کارکرد به طور پیوسته تغییر می‌کند (که به آن پیر شدن (Ageing ) می‌گویند). مهم‌ترین عوامل در پیر شدن پلیمرها دما، زمان و محیط (روانکار) می‌باشند. رابطه بین این عوامل در نمودار زیر برای پلی‌آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه نشان داده شده است.واضح است که عمر قفسه با افزایش دما و میزان مهاجم بودن روانکار کاهش می‌یابد.

 

بنابراین مناسب بودن قفسه‌های پلی‌آمید در یک کاربرد بستگی به شرایط کارکرد و عمر مورد نیاز دارد. در (جدول زیر) طبقه‌بندی روانکارها به دو گروه مهاجم و ملایم براساس دمای کارکرد مجاز برای پلی آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه آورده شده است. دمای کارکرد مجاز در جدول فوق، دمایی است که حداقل عمر پیر شدن 10000 ساعت کارکرد را برای قفسه به دست می‌دهد.
 بعضی محیط‌ها حتی از موارد (جدول زیر) نیز مهاجم‌تر می‌باشند. مانند آمونیم که به عنوان مبرد در کمپرسورها بکار می‌رود. در این موارد قفسه‌های پلی‌آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه نباید در دمای کارکرد بالاتر از 70C + استفاده شوند.
 برای دماهای پایین نیز حدی وجود دارد که در آن پلی آمید خواص الاستیسیته خود را از دست داده و شکسته می‌شود.
 به دلیل فوق قفسه‌های ساخته شده از پلی‌آمید و تقویت شده با الیاف شیشه نباید به طور پیوسته نباید به طور پیوسته در دمای کم‌تر از -40C قرار گیرند.
 در جایی که نیاز به چقرمگی (Toughness ) بالا می‌باشد، نظیر جعبه محور وسایل نقلیه ریلی، از پلی‌آمید 6.6 اصلاح شده و فوق چقر (Super – tough ) استفاده می‌شود.

 
 

پلی‌آمید 4.6
 پلی‌آمید 4.6 تقویت شده با الیاف شیشه برای بعضی از اندازه‌ها کوچک و متوسط رولربیرینگ توریدال CARB به عنوان قفسه استاندارد به کار می‌ رود. دمای مجاز کارکرد این قفسه‌ها 15C بالاتر از قفسه‌های پلی‌آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه است.


پلی ‌اتر اترکتون PEEK (Polyetheretherketone )
 قفسه‌های PEEK تقویت شده با الیاف شیشه در شرایطی نظیر سرعت بالا، وجود مواد شیمیایی واکنش دهنده (مهاجم) و دمای بالا کاربرد دارند. خواص منحصر به فرد PEEK شامل، ترکیب عالی از مقاومت و انعطاف‌پذیری، محدوده دمای کارکرد بالا، مقاومت زیاد به سایش و مواد شیمیایی و قابلیت فرآیند‌پذیری (Processability ) خوب می‌باشند. به علت این خواص عالی قفسه‌های PEEK به عنوان استاندارد در بعضی بلبیرینگ‌ها و رولربیرینگ‌های استوانه‌ای نظیر بیرینگ‌های مختلط و یا بیرینگ‌های دقیق بکار می‌روند. این ماده تا دمای 200C در حضور مواد افزودنی روغن علائم پیری را نشان نمی‌دهد، ولی حداکثر دمای مجاز در کاربردها با سرعت بالا به 150C محدود می‌باشد که دمای نرم شدن پلیمرها است.


قفسه‌ها از جنس رزین فنولی (Phenolic Resin )
 قفسه‌ها از جنس رزین فنولی تقویت شده با الیاف به علت سبکی نیروهای گریز از مرکز و نیروهای ناشی از شتاب را بخوبی تحمل کرده ولی تحمل دمای کارکرد بالا را ندارند. در بیشتر موارد این قفسه‌ها به عنوان قفسه‌های استاندارد برای بلبیرینگ‌های تماس زاویه بکار می‌ روند.


دیگر موارد
 علاوه بر مواد ذکر شده در بالا دیگیر پلیمرهای مهندسی، آلیاژهای سبک یا چدن‌های خاص ممکن است در ساخت قفسه‌های بیرینگ برای کاربردهای خاص بکار روند.