:شماره تماس 
 :واتس اپ 

جنس آب بند ها

جنس آب بند ها

آب‌بند‌های همراه با بیرینگ از جنس مواد الاستومر ساخته می‌شوند. جنس مواد بستگی به سری و ابعاد بیرینگ و همچنین نیازهای هر کاربرد خاص دارد. آب‌بندها عموماً از مواد زیر ساخته می‌شوند.لاستیک اکریلونیتریل بوتادین (Butadiene Rubber Acrylonitrile )
لاستیک اکریلو نیتریل بوتادین (NBR ) ماده عمومی برای ساخت آب‌بندها می‌باشد. این پلیمر ترکیبی (Copolymer ) از اکریلونیتریل و بوتادین تشکیل شده و مقاومت خوبی در محیط‌های زیر دارد.
• بیشتر روغن‌های معدنی یا گریس‌ها با روغن پایه معدنی
• سوخت‌های نرمال نظیر، بنزین، گازوئیل و Light Heating oil
• روغن‌های و چربی‌های گیاهی و حیوانی و
• آب‌گرم
همچنین این ماده تحمل حرکت خشک (Dry Running ) لبه‌های آب‌بند را برای مدت کوتاهی دارد. محدوده دمای مجاز کارکرد این ماده از -40C تا +100C می‌‌باشد ولی برای مدت کوتاه می‌تواند دمای تا +120C را نیز تحمل کند. در دماهای بالا این ماده سخت می‌شود.لاستیک اکریلونیتریل بوتادین هیدروژنه (Hydrogenated Acrylointrile – Butadiene )
لاستیک اکریلو نیتریل بوتادین هیدروژنه (HNBR ) مقاومت به سایش بسیار خوبی نسبت به لاستیک نیتریل (Rubber Nitrile ) دارد. به همین علت آب‌بندهای ساخته شده از این ماده عمر سرویس بیشتری دارند. همچنین این لاستیک مقاومت بیشتری به حرارت، پیر شدن و سخت شدن در روغن داغ یا اوزن (Ozone ) دارد.
مخلوط روغن در هوا می‌تواند اثر منفی بر  عمر آب‌بند داشته باشد. حد دمای کارکرد این نوع آب‌بند +15C می‌باشد که خیلی بیشتر از لاستیک نیتریل معمولی است.لاستیک فلورو (Fluoro Rubber )
مشخصه اصلی لاستیک‌های فلورو (FKM ) مقاومت حرارتی و شیمیایی زیاد می‌باشد. مقاومت آنها به پیر شدن و اوزن بسیار خوب ا ست و نفوذ‌پذیری گاز در آنها خیلی کم می‌باشد. آنها مقاومت به سایش قابل قبولی حتی در شرایط محیطی سخت داشته و می‌توانند  تا دمای کارکرد +200C مقاومت کنند. لبه آب‌بندها از این جنس می‌تواند برای مدت کوتاهی به صورت خشک کار کند.
لاستیک‌های فلورو همچنین به روغن‌ها، روغن‌های هیدرولیک، سوخت‌ها و روانکارها، اسیدهای معدنی، چربی‌ها Aliphatic و هیدروکربن‌های آروماتیک (Aromatic  Hydrocarbon )، که باعث خرابی آب‌بندها از جنس‌های دیگر می‌شوند، مقاوم می‌باشند. در صورت وجود استرها (Esters )، اترها(Ethers )، کتون‌ها (Ketones )، بعضی آمین‌ها (Amines ) و انیدرید هیدروفلورید (Anhydrous Hydrofluorides ) گرم نباید از لاستیک فلورو استفاده کرد.
در دمای بالاتر از 300C ، لاستیک‌های فلورو تولید یک بخار خطرناک می‌کند. بنابراین کار با لاستیک‌های فلورو نیاز به رعایت موارد ایمنی دارد که در مقابل است.پلی‌یورتان (Polyurthane )
پلی‌یورتان (AU ) یک ماده اورگانیک مقاوم به سایش است که خواص الاستیک خوبی دارد. استفاده از این ماده در محدوده دمای کارکرد 20c تا 80c + مناسب است. این ماده مقاومت خوبی در برابر گریس‌ها با روغن پایه معدنی، روغن‌های معدنی بدون یا با مقدار کمی مواد افزودنی EP ، آب و مخلوط آب و روغن دارد. پلی یورتان  در مقابل اسیدها، آلکالیک‌ها (بازها) یا حلال‌های قطبی (Polar Solvent ) مقاوم نمی‌باشند.