:شماره تماس 
 :واتس اپ 

تأثیر دمای کارکرد

 

تأثیر دمای کارکرد

ابعاد بیرینگ در حال کار به علت تبدیلات ساختاری مواد تغییر می‌کند. این تبدیلات به دما، زمان و تنش وابسته می‌باشند.
به منظور جلوگیری از این تغییرات ابعادی ناخواسته فولاد بیرینگ‌ها تحت عملیات حرارتی خاصی (پایدارسازی) قرار می‌گیرد (جدول 7).


بیرینگ‌های استاندارد وابسته به نوع بیرینگ، از جنس فولادهای سخت شونده عمقی (Through-hardening Steels) و فولادهای سخت شونده القایی (Induction-hardening Steels) ساخته می‌شوند، که حداکثر دمای کارکرد توصیه شده برای آنها بین 120oc+  تا  200oc+ است. این حداکثر دمای کارکرد مستقیماً به عملیات حرارتی بستگی دارد، اطلاعات بیشتر در بخش مربوط به هر بیرینگ خاص آورده شده است.
اگر دمای کارکرد طبیعی در یک کاربرد بیشتر از حداکثر دمای توصیه شده باشد باید از بیرینگ با کلاس پایداری (Stabilization Class) بالاتر استفاده شود.
در کاربردهایی که در آنها بیرینگ به طور پیوسته در دمای بالا کار می‌کند لازم است که ظرفیت حمل بار دینامیکی نیز تصحیح  شود.
کارکرد رضایت‌بخش بیرینگ‌ها در دمای بالا همچنین به جنس آب‌بند و قفسه و این که آیا روانکار خواص خود را در دمای بالا حفظ می‌کند یا نه، بستگی دارد


 عمر اسمی موردنیاز
در تعیین ابعاد یک بیرینگ معمولاً عمر اسمی SKF محاسبه شده را با عمر مشخصه آن کاربرد خاص (در صورت وجود) مقایسه می‌کنند. عمر موردنیاز (یا مشخصه) بستگی به نوع ماشین، زمان کارکرد و قابلیت اطمینان دارد. در صورتی که تجربة قبلی وجود ندارد، می‌توان از مقادیر راهنما در جداول 8 و 9 برای تعیین عمر مشخصه استفاده کرد.

جدول 8

 

جدول 9